- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cobalt Sulfate
Cobalt Sulfate
Providing you the best range of 96% cobalt sulfate powder and 99% cobalt sulfate powder with effective & timely delivery.
96% Cobalt Sulfate Powder
Product Price: Rs 650 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1 yr |
| Purity | 96% |
| CAS Number | 10124-43-3 |
| Chemical Formula | CoSO4.(H2O)7 |
| Molar Mass | 154.996 g/mol |
| Density | 3.71 g/cm3 |
| Melting Point | 735 Degree C |
- 25 kg
- 50 kg
- Harmless chemicals
- Eco-friendly
- Safe to use
- Non toxic
Yes! I am InterestedRequest A Callback
99% Cobalt Sulfate Powder
Product Price: Rs 700 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1 yr |
| Purity | 99% |
| CAS Number | 10124-43-3 |
| Chemical Formula | CoSO4.(H2O)7 |
| Molar Mass | 154.996 g/mol |
| Density | 3.71 g/cm3 |
| Melting Point | 735 Degree C |
Features:
- Precise composition
- Accurate pH
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback