- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cupric Chloride
Cupric Chloride
Our product range includes a wide range of 98% dihydrate cupric chloride powder, anhydrous cupric chloride powder and 95% dihydrate cupric chloride powder.
98% Dihydrate Cupric Chloride Powder
Product Price: Rs 532 / KilogramGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kilogram
Product Details:
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1 yr |
| Purity | 98% |
| CAS Number | 10125-13-0 |
| Chemical Formula | CuCl2 |
| Molar Mass | 170.48 g/mol |
| Density | 2.51 g/cm3 |
| Melting Point | 498 Degree C |
| Boiling Point | 993 Degree C |
Features:
- Safe to use
- Non toxic
- Unmatched quality
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Anhydrous Cupric Chloride Powder
Product Price: Rs 650 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1 yr |
| Purity | 100% |
| CAS Number | 7447-39-4 |
| Chemical Formula | CuCl2 |
| Molar Mass | 134.45 g/mol |
| Density | 3.386 g/cm3 |
| Melting Point | 498 Degree C |
| Boiling Point | 993 Degree C |
Features:
- High purity
- Safe usage
- Non toxic
- Stable pH
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
95% Dihydrate Cupric Chloride Powder
Product Price: Rs 532 / KilogramGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kilogram
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1 yr |
| Purity | 95% |
| CAS Number | 10125-13-0 |
| Chemical Formula | CuCl2 |
| Molar Mass | 170.48 g/mol |
| Density | 2.51 g/cm3 |
| Melting Point | 498 Degree C |
| Boiling Point | 993 Degree C |
- Mildew proofing for textile
- Intact for longer time-period
- Safe usage
- Root-proofing agent on wood
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback