- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Chemical
Industrial Chemical
Industrial Chemical
Copper Salt Crystal
Product Price: Rs 350 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Color | Blue |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity In % | 97% |
| Shelf Life | 1 yr |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Crystal |
- Accurately processed
- Highly effective
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cuprous Chloride Powder
Product Price: Rs 835 / KilogramGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kilogram
Product Details:
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Technical Grade |
| CAS Number | 7758-89-6 |
| Shelf Life | 1 yr |
| Melting Point | 423 Degree C |
| Boiling Point | 1,490 Degree C |
| Density | 4.14 g/cm3 |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | Powder |
| Chemical Formula | CuCl |
| Molar Mass | 98.999 g/mol |
- To make CPC Blue Pigments And Cuprous Cyanide.
- As a catalyst for number of organic reactions like liquid phase reaction of acetylene and hcn in the manufacture of acrylonitrile
- To convert ethylene dichloride to vinyl chloride
- As a decolorizer and desulphurizing agent in petroleum industry
- Denitration of cellulose
- As a condensing agent for soap, fats. Oils
- In gas analysis to absorb co
- Precursor in the production of copper (II) oxychloride and copper (I) oxide
- Silicone polymers
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cobalt Chloride Powder
Product Price: Rs 700 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| CAS Number | 7646-79-9 |
| Shelf Life | 1 yr |
| Melting Point | 726 Degree C |
| Density | 3.356 g/cm3 |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Chemical Formula | CoCl2 |
| Molar Mass | 129.839 g/mo |
Features:
- Safe to use
- Accurate composition
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cobalt Carbonate Powder
Product Price: Rs 1,300 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| CAS Number | 513-79-1 |
| Shelf Life | 1 yr |
| Melting Point | 427 Degree C |
| Density | 4.13 g/cm3 |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Chemical Formula | CoCO3 |
| Molar Mass | 118.941 g/mol |
- 25 kg
- 50 kg
- Harmless chemicals
- Eco-friendly
- Safe to use
- Non toxic
Yes! I am InterestedRequest A Callback