- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Copper Acetate
Copper Acetate
Pioneers in the industry, we offer 97% copper acetate powder and 99% copper acetate powder from India.
97% Copper Acetate Powder
Product Price: Rs 530 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Purity | 97% |
| Grade | Industrial |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Chemical Formula | Cu(CH3COO)2 |
| CAS Number | 142-71-2 |
| Density | 1.882 g/cm3 |
| Boiling Point | 240 Degree C |
| Shelf Life | 1 yr |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25/50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Molar Mass | 181.63 g/mol |
Features:
- Precised composition
- Non-toxic
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
99% Copper Acetate Powder
Product Price: Rs 530 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Brand | Parshva Chemicals |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | Cu(CH3COO)2 |
| CAS Number | 142-71-2 |
| Density | 1.882 g/cm3 |
| Boiling Point | 240 Degree C |
| Shelf Life | 1 yr |
| Country of Origin | Made in India |
| Molar Mass | 181.63 g/mol |
- 25 kg
- 50 kg
- Harmless chemicals
- Eco-friendly
- Safe to use
- Non toxic
Yes! I am InterestedRequest A Callback