- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Copper Chloride
Copper Chloride
Our product range includes a wide range of 98% copper chloride anhydrous powder and copper chloride anhydrous powder.
98% Copper Chloride Anhydrous Powder
Product Price: Rs 650 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Details:
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Shelf Life | 1 yr |
| Melting Point | 498 Degree C |
| Boiling Point | 993 Degree C |
| Density | 3.386 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Chemical Formula | CuCl2 |
| Molar Mass | 134.45 g/mol |
| CAS No | 7447-39-4 |
- Harmless chemicals
- Eco-friendly
- Safe to use
- Non toxic
Isotope Pattern:
- What follows is the calculated isotope pattern for the CuCl2 unit with the most intense ion set to 100%
Application:
- As a catalyst in polymerization of Vinyl Chloride and Acrylonitrile
- As a catalyst to convert mercaptans into disulfides, known as sweetening
- Manufacture of Copper Phthalocyanine Green
- In the manufacture of Aniline Dyes
- Etching of metals. Bluing of Ferrous Metals
- Root-proofing agent on wood
- Mildew proofing for textile
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Chloride Anhydrous Powder
Product Price: Rs 835 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Details:
| Purity % | 100% |
| Chemical Formula | CuCl |
| CAS No | 7758-89-6 |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | Parshva Chemicals |
| Shelf Life | 1 yr |
| Density | 4.14 g/cm3 |
| Melting Point | 423 Degree C |
| Boiling Point | 1,490 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Molar Mass | 98.999 g/mol |
- What follows is the calculated isotope pattern for the CuCl unit with the most intense ion set to 100%
Application:
- In manufacturing of Copper Phthalocyanine Blue Crude
- As a catalyst in Pharmaceutical Industries
- In manufacturing of Vat dyes, Agrochemicals, Acrylonitrile Synthesis
- In purification of Carbon Monoxide Gas
Available Packing Size
- 25 kg
- 50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback